Dodany: 2010-09-01 13:44:48

KominkiKominki cieszą się długą historią i tradycją budowania. Pierwsze tego typu obiekty budowane były w formie półkola. Od góry zwieńczone były okapem. Jako materiału budulcowego używano kamieni. Kominki niekiedy zajmowały nawet 1/3 pomieszczenia.

Dziś wydajność kominków zdecydowanie się zwiększyła. Stosowane są inne technologie budowlane oraz inne materiały. Jednym słowem kominki wracają do łask.

 

W uzyciu obecnie są dwa rodzaje kominków. Pierwszy z nich to kominki murowane (otwarte lub z wkładem), drugi elektryczne. Pierwszy rodzaj kominków cieszy się powodzeniem wśród tradycjonalistów. Kominki murowane nawiązują do klasyki. Nazywane są czasami otwarymi, ze względu na to, iż palenisko nie posiada żadnego zamknięcia. Innym typem kominków murowanych są te a wkłądem. Posiadają one wewnątrz zamknięty wkład żeliwny, a tylko z  zewnątrz są obudowane. Szczególnym typem takich kominków są kominki kasetowe. Oznacza to, że wkłądy żeliwne montowane są w istniejącym otwartym obiekcie. Rozpalenie ognia w takim kominku jest czasochłonne, jednak zapewnia niepowtarzalną atmosferę.

 

 

Elektryczna wersja kominków uważana jest przez niektówych za profanację. W kominku tego typu spalanym paliwem jest gaz, który podpalony zostaje poprzez iskrę elektryczną. Ten typ kominków wygląda efektownie i nie brudzi, jednak chyba nie do końca spełnia oczekiwania jakie stawiane są wobec kominków. Niezależnie od tego jaki kominek zainstalujemy powinniśmy pamietać, że dzięki zastosowaniu odpowiednich rozprowadzeń rurkowych, płaszczów wodnych i innych akcesoriów, może stać się on nie tylko atrakcją naszego wnętrza, ale również dobrym sposobem na ogrzewanie pomieszczeń.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Kominki
Nick: