Dodany: 2010-09-01 12:18:57

FormalnościBudowa domu to tylko z pozoru bardzo prosta sprawa. Wydaje się, ze wszystko zajmie tylko chwilę, a trwa całymi miesiącami. Od czego zacząć bydowę domu? Najlepiej od wybrania odpowiedniej działki.

 

Przy wyborze działki szczególną uwagę należy zwrócić na jej stan prawny. Najlepiej jest to zrobić zwracając się do odpowiedniego wydziału ksiąg wieczystych. W księdze wieczystej odnotowywana jest każda zmiana prawna dotycząca działki. Inwestując działkę sparwdzić nalezy również takie rzeczy jak warunki wodne i warunki nasłonecznienia działki. Po zakupie działki czas na formalności. Czeka nas długa droga i zbieranie niezbędnych papierów. Potrzebne nam będą odpis KW, mapa ewidencyjna, mapa projektowa, uzgodnienia przyłączy, projekt domu, projekt budowalny, wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania oraz inne niezbędne dokumenty. Nalezy pamiętać, ze każdy z dokumentów powinien być sporządzony przez specjalistę,. Na przykład   projekt domu przez architekta, który ma odpowiednie szkolenia bhp i architektoniczne. Szczegółowy ich wykaz z pewnością otrzymamy w odpowiednim urzędzie gminy lub starostwie powiatowym.

 

Po zebraniu dokumentów i otrzymaniu pozwolenia na budowę musimy poszukac ekipy, która wykona budynek. Każda osoba z ekipy powinna być wyszkolona i przejść odpowiednie szkolenia bhp. Nalezy pamiętać, że odpowiedzialną za to osobą jest kierownik budowy. To on dba o to, by każdy pracownik przeszedł odpowiednie szkolenia bhp (inne dla np. Pomocnika budowlanego i inne przy robotach na wysokości), dba także by zostały wykonane ogrodzenia terenu budowy, wywieszone tablice informacyjne itp. Szczegółowe obowiązki kierownika budowy prezyzuje Prawo budowlane. Wielu osobom mogą się wydac one dziwne, np. Zapewnienie ogrodzenia. Należy jednak pamiętać, że budowa to niebezpieczne miejsce. Ogrodzenia gwarantują nam, że nikt niepowołany nie będzie kręcił się po terenie budowy i nie stanie mu się krzywda. Po przejściu wszystkich etapów budowy będziemy mogli cieszyć się nowym, własnym domem.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Formalności
Nick: